Hamilelik ve Su

Hamilelikte görülen bazı yakınmaların tolere edilmesi güç olabilmektedir. Bu yakınmaların en önemlileri, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları ve hemoroidlerdir. Yeterli sıvı alımı dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı ve dolayısıyla hemeroid oluşumunu engellemektedir. Öte yandan su tutumu ve şişlikler de çoğu zaman rahatsızlık verir. Bu yakınmaları en aza indirmenin yolu yeterli miktarda su içmekten geçmektedir. Sanılanın aksine fazla su içilmesi su tutumuna neden olmamaktadır.

Sıvı alımı başından sonuna kadar hamileliğin her döneminde son derece önemlidir. Yeterli bir hidrasyon, yani sıvı alımı kendini enerjik hissetmesine yardım olmasının yanı sıra cilt kuruluğu gibi problemlerin degörülmesini engellemektedir. Ayrıca yeterli sıvı alındığında hem annenin hem de bebeğin karnındaki elektrolit dengesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Hamilelik salgılanan hormonlar, kişinin sıvıları kullanım şeklini değiştirmektedir. Hamileliğin son dönemleri yaklaştıkça, kan hacmi yaklaşık 1.5 katına çıkmaktadır. Hamilelik döneminde solunum yolu ile akciğerlerden kaybedilen su miktarı hamilelik öncesine göre daha fazladır. Bebebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı her 3 saatte bir kendini yenilemektedir. Yetersiz su alımına bağlı dehidrasyon durumunda amniyon sıvının miktarı azalabilmektedir.

Hamilelikte dehidrasyonun bir başka olumsuz etkisi de erken doğum ağrılarıdır. Dehidrasyon durumunda salgılanan bazı hormonlar, doğum kasılmalarına neden olabilmektedir. Erken doğum tehdidi tedavisinde ilk yapılan işlemin damar yolu açarak sıvı verilmesi olduğunun hatırlanması sıvı alımının önemini belirtmek açısından dikkat çekicidir. Çoğu zaman hafif kasılmalar sadece sıvı verilmesi ile kaybolup gitmektedir.

Su, vücudun taşıma sistemidir, besin maddelerini ve oksijeni, kan yolu ile bebeğe taşımaktadır. Aynı zamanda hamilelikte sık görülen ve erken doğum ile düşüklere neden olabilen idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde de aktif rol almaktadır. Yeteri kadar su içilirse idrar seyrelmekte ve enfeksiyon olasılığı azalmaktadır.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için günde en az 8–10 bardak su içilmelidir. Anne adayı aktif çalışan bir kişiyse veya egzersiz yapıyorsa alması gereken miktar biraz daha fazladır. Her 1 saatlik egzersiz için 1 bardak fazla su içmelidir.

Meyve suları günlük sıvı alımında tercih edilebilecek maddelerdir ancak bunların fazla miktarda kalori içerdiği unutulmamalıdır. Oysa su hiç kalori içermeyen nadir maddelerdendir. Kahve çay, cola gibi kafein içeren maddeler idrar söktürücü etki gösterdiklerinden günlük sıvı alımında herhangi bir değer taşımazlar. Bunlar alınan miktardan daha fazla idrar çıkartılmasına ve sonuçta su kaybına neden olurlar.

Yorum Yaz